Endüstriyel bazı alanlarda, bazı malzemelerin doldurulması, boşaltılması, toplanması ya da depolanması gibi hallerde toz ve koku gibi olumsuzluklar oluşabilmekte ve çevreye zarar verebilmektedir. 

Bazı işletmelerin iç bölümlerinde, malzeme aktarımı esnasında toz oluşarak işçi sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bazı işletmelerin ise dış alan ya da depolama sahalarında malzeme boşaltımı ya da malzeme indirilmesi esnasında toz oluşmakta ve çevreye rahatsızlık verebilmektedir. 

Bu tip durumlar söz konusu olduğunda, doğrudan toz kaynağına ya da çevresine su püskürterek bu sağlıksız durum engellenebilmektedir.

Konu ile ilgili ürünleri aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz:

https://sismist.com.tr/Nemlendirme_Sistemi/Toz_Bastirma

Toz bastırma uygulaması için 3 farklı yöntem ile su püskürtme yapılabilmektedir. Şimdi bu yöntemleri tek tek inceleyerek, sizlere toz bastırma önerilerimizi sunalım:


Düşük Basınçlı Spreyleme;

Şehir şebekesi basıncı ile püskürtme yapabilen püskürtme başlıklarına, “düşük basınç nozul” adı verilmektedir. Bu yöntem için bizden sadece bu düşük basınç nozul, yani püskürtme başlıklarını ve buna uygun boruyu satın alabilirsiniz. Bu malzemeler ile oluşturacağınız tesisatınızı şebeke suyuna bağlayıp çalıştırabilirsiniz. Şebeke basıncı ile maksimum 15 adet kadar püskürtücü uç spreyleme yapabilmektedir. Bu yöntem en ucuz çözüm yolu olacaktır. Nozulları aşağıdaki linkten satın alabilir, örnek bir denemeyi de bu yöntem ile yapabilirsiniz. Deneme maliyetiniz bile çok düşük olacaktır. Spreyleme esnasında su zerrecikleri camsil sıkmak gibi bir büyüklükte olup, püskürtme süresine bağlı olarak çamurlaşma yapabilir. bu yöntem ile seçeceğiniz uç tipine göre, 10 uç ile püskürteceğiniz su miktarı dakikada min 2,5lt – max 10lt civarında olacaktır. uç sayısı arttıkça su miktarı da aynı oranda artacaktır. Uç sayısını arttırdıkça buna bağlı olarak boru çapını da arttırmanız gerekecektir. Bir pompa ile desteklenen tesisatta 1/2″ yani yarım parmak boru kullanarak 50 adet uca kadar düşük basınç nozul bağlayabilirsiniz. bu nozulları aşağıdaki link üzerinden satın alabilirsiniz;

https://sismist.com.tr/Yedek_Parca/Dusuk_Basinc_Nozul/dusuk_basinc_ayarli_spreyleme_nozulu_2-6bar

2.    Orta Basınç Sisleme;

Bu yöntem ile aşağıdaki linkteki kuruluma hazır paketi satın alabilir ve toz kaynağı yaratan her odaya ya da bölüme ayrı ayrı uygulayabilirsiniz. Püskürtücü uç çapları, toz bastırma sistemlerinde 03 ya da 04 mm tercih edilmektedir. Spreyleme değil, sisleme şeklinde bir püskürme gerçekleşmekte olup, çamurlaşma yapmayacaktır. (Bu sistemlerde makinenin kapasitesi gereği max 40 uç kullanılabilmektedir.). burada 30 ya da 40 noktadan dakikada 3-5 lt su püskürtülmüş olacaktır.

https://sismist.com.tr/Nemlendirme_Sistemi/Toz_Bastirma/100_150_m2_icin_toz_bastirma_nemlendirme_sistemi_notb1

Yüksek Basınç Sisleme;

Burada da sisleme ile çamurlaşma olmadan tozlar bastırılmaktadır. Püskürtücü uç çapları, toz bastırma sistemlerinde 0.3mm ya da 0.4mm tercih edilmektedir. Bu yöntem ile aşağıdaki linkteki kuruluma hazır paketi satın alabilir ve her bölüme ayrı ayrı uygulayabilirsiniz. ya da bu sistem ile alanınızın her yerine püskürtücü uçlar planlayabilir ve uygulayabilirsiniz. bu sistem de 30 ya da 40 noktadan dakikada 3-5 lt su püskürtülmüş olacaktır. Aşağıdaki linkteki örnek ile dakikada 4-6 lt su püskürtülmüş olacaktır.

https://sismist.com.tr/Nemlendirme_Sistemi/Toz_Bastirma/60_Uclu_Toz_Bastirma_Nemlendirme_Sistemi_Yuksek_Basinc_NoTB3

Not: Yüksek basınçlı sistemlerde uç sayısı çok miktarda kullanılabilmektedir. Alanınızın büyüklüğüne göre uç sayısı arttırılabilmektedir. Alanınızda ne kadar püskürtücü uç kullanılacağı konusunda aşağıdaki soruları yanıtlayarak fikir sahibi olabilirsiniz.

a)    Toz kaynağı olan alanın üzeri boş mu yoksa bir çatı var mı?

–      Çatı yok ise ve toz kaynağı orta bir noktada ise, karşılıklı direkler yapılıp bu direkler arasına çelik gerdirme hattı çekilerek püskürtme hattı bu çelik tellere tutturulabilmektedir. Bu durumda, ortamda kepçe gibi iş makinaları çalışmakta mıdır? Püskürtme hattı ne kadar yukarıdan yapılabilecektir? Eğer püskürtme hattını bu şartlar altında ortadan yapmak mümkün değil ise, sadece kenarlardan mı püskürtme yapılabilecektir?

–      Çatı var ise; yani püskürtücü uçlar çatıya tutturulabilecek ise, sadece toz kaynağının üzerine mi püskürtme yapılacak? Yoksa tüm alan aynı anda sisleme mi yapılacak?

b)    toz kaynağı olan yere sadece çevresel uygulama yapılabilecek ise; uygulama yapılacak alanda kullanıalcak boru mesafesi ne kadar olacaktır? 1 metrede 1 adet püskürtücü uç düşünüldüğünde kaç edet püskürtücü uç kullanılacaktır? bu miktarlar belirlendiğinde size uygun kuruluma hazır paketi kolayca seçebilirsiniz. eğer miktarlar internet sitemizde mevcut olan sistemlere uymuyor ise, info@sismist.com adresine mail gönderebilir ve size özel sistem için fiyat alabilirsiniz.

çatının var olduğu ya da olmadığı haller için, Püskürtücü uç sayısını belirlemek için bu soruları yanıtlamanız yeterli olacaktır.

Uygulama yapacağınız alanınızın büyüklüğünü belirledikten sonra, toz bastırmak için planlamanızı yaparken şunları unutmayınız;

Hattın üzerine 1 metreye 1 uç olacak şekilde planlama yapılmalıdır,

kenarlardan değil de çatı var ise ya da üstten tüm alana püskürtme yapılacak ise, hat araları 3 metre olacak şekilde uygulama yapılmaktadır.

Örnek uygulamaları aşağıdaki video linklerinden inceleyebilirsiniz:

Çatıdan uygulama : https://www.youtube.com/watch?v=BxFtFFwxS7Y

Çevreden uygulama : https://www.youtube.com/watch?v=OXATSJvf1zE

Toz kaynağının üzerine uygulama : https://www.youtube.com/watch?v=pXfNART5TrE

Tags

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2023 Sismist All Rights Reserved. High Pressure Misting, Humidifying, Cooling Systems, Industrial Fans, Ultrasonic Misting